Niekiedy w trakcie realizowania kontaktów dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji kiedy to rodzic, który ma uregulowane kontakty z dzieckiem nie może tych kontaktów wyegzekwować od rodzica, z którym dziecko na stałe przebywa. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że rodzice są ze sobą mocno skonfliktowani i próbują sobie wzajemnie zaszkodzić.
W takich sytuacjach często wzywana jest Policja. Tym samym pojawia się pytanie – czy Policja w takiej sytuacji może interweniować, to jest wyegzekwować kontakty rodzica z dzieckiem?
Otóż praktyka pokazuje, że nie. Policja nie chce się mieszać w sprawy związane z wykonywaniem władzy rodzicielskiej i realizacją kontaktów z dzieckiem i odsyła zainteresowanych do sądu.
Kwestia egzekucji kontaktów z dzieckiem uregulowana jest w przepisach art. 598 [15] i nast. Kodeksu postępowania cywilnego.
Niestety dziecko często jest ofiarą konfliktu między rodzicami. Gorzej jest w sytuacji kiedy mamy do czynienia np. z patologią. Prawo nie działa dobrze w tym zakresie, postępowania się dłużą a dziecko w międzyczasie cierpi. Znam rodzinę, gdzie kobieta przez długi czas męczyła się z mężem alkoholikiem, interwencje policji zdawały się na nic.
W takich sytuacjach trzeba podejmować stanowcze kroki, zgłosić się na policję oraz do adwokata!
PolubieniePolubienie